top of page

EBEVEYNLER İÇİN OKULUN İLK GÜNÜ

Sevgili Veliler,

Şu an iş yerinizde veya evdesiniz. Çocuklarımız ise muhtemelen yeni bir ortama veya sınıflarına yeni gelen arkadaşlarına adapte olmaya çalışıyorlar. Gerek okul değişikliği gerek kademe değişikliğinden dolayı birçok anne ve baba kaygılı durumda ''Çocuğum nasıl bir gün geçirdi?'' diye merakla akşamın olmasını bekliyor.

Bilinmelidir ki çocuğunuz şu an bulunduğu ortam, en az bir yıl boyunca eğitim öğretim faaliyetleri yerine getireceği, sosyalleşeceği, koşup eğleneceği bir ortam olacaktır. Bizlere düşen bu ortamın onlar için ne kadar faydalı olacağı ve bu ortamdan ne kadar faydalanacağını onlara hissettirmektir. Akşam eve geldiğinde onlara destek olmak, ne kadar güzel bir gün geçirdiklerini onlardan dinlemek motivasyonlarını artıracaktır. Elbette yeni ortamlara girdiklerinde öğrenciler güzel anılarla gelseler de bunun yanında olumsuz durumları da yaşayabileceklerdir. Anne baba olarak olumsuz durumları mümkün olduğunca az konuşup, onları olumlu bir şekilde motive etmemiz oldukça önemlidir.

Çocuklarımızın okul ortamında daha huzurlu ve mutlu olabilmeleri için neler yapmalıyız?

1. Eve geldiklerinde muhteşem geçen günlerini sizlere anlatmak isteyeceklerdir. Ne kadar yorgun olsanız da onları dinleyin.

2. Okullar ilk günlerde farklı etkinlikler yapılabilir ve öğrencinin eve götürmesi için materyaller hazırlatabilirler. Gelen materyalin ne kadar mükemmel bir çalışma olduğunu çocuğunuzla paylaşın. Oluşturdukları ürünün değerli olduğunu onlara hissettirin.

3. Yeni öğretmenlerle tanışan çocuklarımızdan öğretmenlerinin ne kadar iyi bir öğretmen olduklarını dinleyin. Olumsuz bir yorum yapmayın.

4. Kesinlikle ve kesinlikle okuldaki olumsuz durumları sorgulamayın. Böyle bir durumda öğrenci bir problem olmasa bile bir sonraki gün problem aramaya çalışacaktır ve muhakkak bir problem bulacaktır.

5. Okul algısının olumlu bir şekilde oluşması için onları devamlı motive edin, formasının kendisine ne kadar yakıştığını vurgulayın, bulunduğu okulun kendisi için en iyi ortam olduğunu kendisine hissettirin.

6. Özellikle ilk gün öğrenci yanında öğretmeni aramayıp öğrencinin kaygı düzeyini arttırmayın.

7. Çocuğunuzu akranları ile kıyaslamayın.

8. İlk gün sonunda kendinizi ve çocuğunuzu beraber vakit geçirerek ödüllendirin.


Elbette öneriler çokça sıralanabilir ama en önemlisi çocuğunuzun akranları ile beraber olduğunu ve sosyalleştiğini unutmayın, rahatlayın ve yeni eğitim öğretim yılının keyfini çıkarın.


Yusuf İslam AKAY

Vakıf Genel Müdürü

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page